Kalná voda ve vířivce a bazénu – řešením je mikrofiltrace

Pokud zanedbáváte úpravu vody, může vás brzy začít trápit kalná voda či jiné problémy s její kvalitou. Jak vám v tomto může pomoci úprava vody mikrofiltrací?

 

Úprava vody mikrofiltrací je současným řešením mnoha problémů s kvalitou vody ve vířivce, swim spa či bazénu (nejčastěji je to kalná voda neboli mléčná voda a zapáchající voda). Sice nenahradí běžnou úpravu vody a její dezinfekci s užitím různých prostředků, ale může vám pomoci ušetřit nejen čas, ale také peníze a hlavně nervy.

 

Proč lidé úpravu vody zanedbávají?

Úprava vody především v nafukovacích vířivkách a také některých akrylátových, není jednoduchá a může být i stresující. Někdy se na první pohled zdá, že ani ty nejlepší prostředky pro úpravu vody prostě nezabírají.

„K dosažení čisté a zdravé vody ve vířivce je často nutné vybavit se velkou dávkou trpělivosti.“

 

Existují dva základní problémy, které musíme v tomto směru řešit:

Prvním z nich je voda samotná. Na mnoha místech v České republice je tvrdá voda obsahující velké množství různých minerálů, ale také vodního kalu. V studničních vodách se často objevuje měď, mangan či železo. Na trhu existuje mnoho různých přípravků, které tyto prvky dokáží eliminovat, ty ale spíše brání jejich usazování na stěnách a potrubí vířivek, swim spa či bazénů.

„Při napouštění se nám voda může zdát čistá, protože minerály ani kaly okem nevidíme.“

Ale právě jejich vysoký obsah vytváří živnou půdu pro mikroorganizmy a způsobuje různobarevné zakalení vody – a také vrásky na čele majitele vířivky nebo zahradního bazénu.

Druhým velmi vážným problémem je filtrační sytém vířivek a to zejména jeho technická stránka. Díky našim dlouholetým zkušenostem víme, že mnoho výrobců právě filtrační systém vířivek podceňuje a ten je tak u většiny produktů na trhu nedostatečný.

„Velké problémy mají zejména levné vířivky nejvíce ale trpí nafukovací vířivky, kde je úprava vody mnohem náročnější než u akrylátových.“

To je dáno jednak použitým materiálem, který má tendenci obalovat se při nesprávné úpravě vody „slizem“, což vede k zakalení vody a značnému zápachu. Druhým důvodem je to, že nafukovací vířivky mívají objem vody okolo 800 – 1200 l, tedy stejně jako akrylátové vířivky. Filtrační plocha jejich filtračního systému je ale často až 6x menší.

 

kalna voda ve virivce

 

Veřte našim zkušenostem s úpravou vody

Úpravě vody ve vířivkách se profesionálně věnujeme už dlouho. Jsme si jistí, že používáme ty nejkvalitnější prostředky pro bezchlorovou úpravu vody, jaké jsou podle aktuálně dostupných informací na světovém trhu k dispozici. Pomáháme lidem nejen s kalnou vodou v bazénu či vířivce, ale i celkovou úpravou vody  pomocí školení a konzultací po telefonu, emailem či osobně.

Díky tomu máme mnoho poznatků, které můžeme zpracovat tak, aby z nich měl užitek každý, kdo se denně potýká s úpravou vody ve své vířivce. Víme, že problém složení vody samotné nemůžeme vyřešit, ačkoliv právě toto složení je často první příčinou problémů.

„Vodu ale dokážeme pomocí filtrace upravit a zbavit ji tak velkého množství minerálů a vodního kalu.“

Jenže často narážíme na to, co jsme zmiňovali výše: technické možnosti filtrů a filtračních vložek, které jsou velkými problémy zejména u nafukovacích vířivek a levných akrylátových vířivek. Pokud nebude průtok vody přes filtry dostatečný, může se vám na displeji zobrazit „vířivka chyba E90„. Ty nejlepší vířivky používají kvalitní filtry, které jsou schopné odfiltrovat vše od 20 mikronů. Méně kvalitní filtry, což jsou většinou papírové filtrační kartuše, zvládnou odfiltrovat vše od 40 mikronů. Pískové filtrace pak vše od 60 mikronů.

Z toho je zřejmé, že vše pod 60, 40 a nebo 20 mikronů stále dokola koluje ve vodě, kde to také stále způsobuje problémy. Ano, to záleží především na složení vody. Z praxe známe mnoho případů, kdy si s těmito problémy dokáže dobrý filtrační systém, kvalitní filtrační kartuše a dostatečná délka filtrace u dna poradit. Ale ne každý zdroj vody je natolik dobrý, aby jej kvalitní celoroční venkovní vířivky zvládly přefiltrovat.

„Ani ta nejkvalitnější vířivka nemusí automaticky znamenat trvale čistou vodu!“

A ne každý si navíc může tyto kvalitní vířivky dovolit.

 

Kalná voda ve vířivce či bazénu. Jak vyřešit tento problém?

Na základě těchto informací a také našich vlastních zkušeností jsme se pokusili najít finančně nenáročné řešení vhodné pro všechny typy vířivek a také menší bazény. Víme, že nabízíme tu nejlepší možnou chemii pro bezchlorovou úpravu vody, a také víme, že složení vody nemůžeme ovlivnit. Soustředili jsme se tedy na filtrační systémy celkově, a to bez ohledu na kvalitu vířivek.

„Cílem je odfiltrovat z vody co nejvíce nechtěných prvků, což velmi zjednoduší další úpravu vody.“

 

kalna voda v bazenu

 

Řešením je naše letošní novinka, externí mikrofiltrace, která je schopná odfiltrovat vše již od 3 mikronů. A to za málo času i peněz. Čerpadlo je velmi výkonné, jeho příkon je pouze 100 W a dokáže dokonale přefiltrovat až 4 m3 za hodinu. Filtrační vložky jsou jemné, mají dlouhou životnost a uvidíte na nich jakékoliv znečištění.

„Naši externí filtrační jednotku je velmi snadné a rychlé uvést do provozu, a to u jakékoliv vířivky nebo menšího bazénu.“

 

Nejideálnější doba jsou ale první tři týdny po napuštění vířivky, swim spa a bazénu novou vodou či při průběžném dopouštění.

Sami jsme tuto externí mikrofiltraci důkladně vyzkoušeli a musíme říct, že je opravdu spolehlivá.  U nás máme hned několik vířivek a swim spa, které jsou připraveny pro potenciální zákazníky, aby si je mohli vyzkoušet, a voda v nich musí být samozřejmě té nejlepší kvality.

Jenže k dispozici máme pouze velmi tvrdou vodu, která navíc obsahuje větší množství železa a manganu. Voda bývá v prvních týdnech od napuštění nazelenalá až zelená, což běžná filtrace našich vířivek zvládne odfiltrovat, někdy to ale trvá i 2 týdny a filtry je nutné často umývat.

 

kalna voda ve virivce

 

Jakmile jsme nasadili tuto naši externí mikrofiltraci, už po třech dnech jsme dosáhli průzračně čisté vody. Původně zářivě bílé filtrační vložky jsou po těchto třech dnech červenohnědé, což značí, že jsme vodu zbavili železa i manganu a také většiny dalších minerálů a vodního kalu. Filtrační vložky lze použít vícekrát, stačí je propláchnout v čisté vodě.

 

kalna voda v bazenu

 

V jedné z vířivek byla z důvodu vysokého pH a mnohonásobného použití velice zakalená voda. A právě tuto vířivku jsme využili k našemu dalšímu testu, který jsme si pro naši mikrofiltraci připravili.

 

zakazelna voda ve virivce

 

Nejdříve jsme změřili, jaké má voda pH.

kalna voda ve virivce

 

Poté jsme toto pH upravili na 7,00 a nasadili jsme naši externí mikrofiltraci.

 

mlecna voda ve virivce

 

Voda byla opět průzračně čistá již po třech dnech.

 

kalna voda ve virivce

 

Můžeme vás ujistit, že tato externí mikrofiltrace spolu s dezinfekcí vody Kyrol TC nebo ucelenou řadou produktů Aqua Excellent pro bezchlorovou úpravu vody zajistí, že voda ve vaší vířivce bude vždy čistá a zdravá. U nás si můžete práci s externí mikrofiltrací v případě zájmu vyzkoušet, abyste se sami ujistili, že její používání je opravdu jednoduché, a abyste na vlastní oči viděli její skvělé výsledky.

 

Potřebujete poradit se zakalenou vodou ve vířivce či bazénu? Zavolejte nám na 723 703 755.

 

 

 

 

TAKÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT TYTO ČLÁNKY:

2 Komentáře

  1. Přibylová

    Může být externí mikrofiltrace ,myslím ty hadice volně přehozeny do vířivky? Děkuji. Přibylová

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *